Teurlings Catholic wins Ken Cole Invitational and Shaw finishes second – Crescent City Sports

Defending Division II state champion Teurlings Catholic is the team to beat again in their division in 2022.

That was evident again on Saturday at the 45th Annual Ken Cole Tournament at Comeaux High School in Lafayette as the Rebels won the tag team title by a wide margin over Archbishop Shaw, their main Division II challenger.

Zachary finished third with Parkway fourth and Archbishop Rummel fifth.

Teurlings Catholic had three individual winners, including Ashton Sonnier (113), Ethan Boudreaux (132) and Joel Lanclos (220).

Shaw had four champions in Glenn Price (132), Todd Ritter (152) and Zalen Wilson (170) and Jude Monaco (182).

Archbishop Hannan’s Grayson Pennison (160) won a title for the Hawks.

Jesuit heavyweight Spencer Lanosga (285) was also victorious.

Ken Cole Invitational Team Scores
1 Catholic Teurlings 301.0
2 Archbishop Shaw 223.0
3 Zechariah 175.5
4 walk 162.5
5 Bishop Rummel 146.5
6 Dutchtown 145.0
7 Basil 130.0
8 Rayne 108.0
9 South side 105.0
10 Jesuit 86.0
10 Sam Houston 86.0
12 Sulfur 83.0
13 Comeaux 79.5
14 Archbishop Hannan 71.0
15 Catholics 59.0
16 La Fayette 56.5
17 Vermilion North 56.0
18 Haughton 49.5
19 St. Louis 41.5
20 Jean Curtis Christian 38.0
20 St. Michael 38.0
22 Saint-Amant 35.0
23 Acadian 34.0
24 South Beauregard 33.0
25 Mandeville 30.0
26 North side 21.0
26 St. Thomas Plus 21.0
28 Dunham 18.0
29 Beautiful Hunt 15.0
30 Quincy 11.0
31 walker 9.0
32 Carencro 7.0
33 Kaplan 5.0
34 Church Point 3.0
34 Erath 3.0

Individual results:

106
Guaranteed places
• 1st place – Landon Reaux of Southside
• 2nd place – Sam Houston’s Tyson Roach
• 3rd place – Brennan Romero of Teurlings Catholic
• 4th place – Matthew Gallman of Parkway
• 5th Place – Archbishop Rummel’s Kaiden Cheats
• 6th place – Archbishop Shaw’s Blake Andre
Match for 1st place
• Landon Reaux (Southside) 27-3, Jr. against Tyson Roach (Sam Houston) 51-3, So. (TF-1.5 6:00 (24-9))
Match for 3rd place
• Brennan Romero (Catholic Teurlings) 32-9, P. on Matthew Gallman (Parkway) 30-9, Jr. (Fall 3:35)
Game for 5th place
• Kaiden Triche (Archbishop Rummel) 36-13, p. on Blake Andre (Archbishop Shaw) 23-16, Fr. (Fall 3:30)
113
Guaranteed places
• 1st place – Ashton Sonnier of Teurlings Catholic
• 2nd place – Archbishop Rummel’s Stephen Kimball
• 3rd place – Christopher Strong of Parkway
• 4th place – Gaven Guidry from Rayne
• 5th place – Kael Reaux from Southside
• 6th place – Luke Caballero of St. Louis Catholic
Match for 1st place
• Ashton Sonnier (Teurlings Catholic) 28-3, Sr. v Stephen Kimball (Archbishop Rummel) 32-13, Jr. (TF-1.5 4:22 (16-0))
Match for 3rd place
• Christopher Strong (Parkway) 27-7, Sr. vs. Gaven Guidry (Rayne) 27-6, Sr. (Fall 3:33)
Game for 5th place
• Kael Reaux (Southside) 28-10, Fr. over Luke Caballero (St. Louis) 24-8, Jr. (MD 14-4)
120
Guaranteed places
• 1st place – Cole Mire of Dutchtown
• 2nd place – Brennan Boyer of Teurlings Catholic
• 3rd place – Pollex Coleman of Sam Houston
• 4th place – Mason David from Zachary
• 5th place – Brayden Lobrano of Parkway
• 6th place – Aaron LeMaire of Teurlings Catholic
Match for 1st place
• Cole Mire (Dutchtown) 34-5, Jr. against Brennan Boyer (Teurlings Catholic) 28-8, So. (5-3 December)
Match for 3rd place
• Pollex Coleman (Sam Houston) 18-4, Jr. vs. Mason David (Zachary) 20-10, Sr. (Fall 1:22)
Game for 5th place
• Brayden Lobrano (Parkway) 16-13, Fr. over Aaron LeMaire (Teurlings Catholic) 20-14, Sr. (December 9-4)
126
Guaranteed places
• 1st Place – Archbishop Shaw’s Glenn Price
• 2nd place – Wiley Boudreaux of Southside
• 3rd place – Caleb Lavine of Sam Houston
• 4th place – Coen Begnaud of Teurlings Catholic
• 5th place – André Johnson de Basile
• 6th place – Archbishop Rummel’s Cole Curry
Match for 1st place
• Glenn Price (Archbishop Shaw) 35-0, Sr. vs. Wiley Boudreaux (Southside) 37-3, Jr. (Fall 3:22)
Match for 3rd place
• Caleb Lavine (Sam Houston) 29-2, Fr. over Coen Begnaud (Teurlings Catholic) 33-11, Sr. (Fall 3:23)
Game for 5th place
• Andre Johnson (Basil) 23-7, Sr. v Cole Curry (Archbishop Rummel) 23-14, Sr. (December 6-1)
132
Guaranteed places
• 1st place – Ethan Boudreaux of Teurlings Catholic
• 2nd place – Cole Gros of Dutchtown
• 3rd place – Carter Burgess of Archbishop Rummel
• 4th place – Ethan White from Zachary
• 5th place – Christopher Bacot of Parkway
• 6th place – Logan Anderson of St. Amant
Match for 1st place
• Ethan Boudreaux (Catholic Teurlings) 33-8, Jr. against Cole Gros (Dutchtown) 27-5, fr. (DM 16-3)
Match for 3rd place
• Carter Burgess (Archbishop Rummel) 42-8, Sr. over Ethan White (Zachary) 11-6, Jr. (MD 13-4)
Game for 5th place
• Christopher Bacot (Parkway) 31-10, Jr. against Logan Anderson (St. Amant) 18-9, Sr. (For.)
138
Guaranteed places
• 1st place – Luc Johnson de Basile
• 2nd place – Brandt Babineaux of Teurlings Catholic
• 3rd Place – Archbishop Shaw’s Hayden Tassin
• 4th place – Archbishop Rummel’s Cameron Gandolfi
• 5th place – Chase Bernard de Lafayette
• 6th place – David Viers from Parkway
Match for 1st place
• Luc Johnson (Basile) 25-4, Jr. v Brandt Babineaux (Teurlings Catholic) 35-7, Fr. (December 4-0)
Match for 3rd place
• Hayden Tassin (Archbishop Shaw) 32-9, Jr. vs. Cameron Gandolfi (Archbishop Rummel) 33-16, So. (Fall 2:01)
Game for 5th place
• Chase Bernard (Lafayette) 17-7, Sr. against David Viers (Parkway) 35-5, Sr. (For.)
145
Guaranteed places
• 1st place – Avery Porch of Comeaux
• 2nd place – Sean King of John Curtis Christian
• 3rd place – Voltaire Sanders from Zachary
• 4th place – Hudson Sharon of Teurlings Catholic
• 5th place – Jonathan Weissbach of Parkway
• 6th place – Seth Choate of Acadiana
Match for 1st place
• Avery Porche (Comeaux) 31-5, Sr. vs. Sean King (John Curtis Christian) 26-6, Sr. (Dec. 6-2)
Match for 3rd place
• Voltaire Sanders (Zachary) 23-4, Sr. over Hudson Sharon (Teurlings Catholic) 18-5, So. (December 11-6)
Game for 5th place
• Jonathan Weissbach (Parkway) 28-5, Sr. vs. Seth Choate (Acadiana) 30-16, Sr. (December 8-5)
152
Guaranteed places
• 1st Place – Archbishop Shaw’s Todd Ritter
• 2nd place – Archbishop Hannan’s Preston Gautier
• 3rd place – Jensen Bergeron from Lafayette
• 4th place – Foster Shank from Dutchtown
• 5th Place – Owen de Boisblanc of Teurlings Catholic
• 6th place – Miles Edwards of Mandeville
Match for 1st place
• Todd Ritter (Archbishop Shaw) 39-2, Sr. vs. Preston Gautier (Archbishop Hannan) 34-7, Jr. (December 12-10)
Match for 3rd place
• Jensen Bergeron (Lafayette) 15-3, Jr. against Foster Shank (Dutchtown) 25-9, So. (December 6-4)
Game for 5th place
• Owen de Boisblanc (Teurlings Catholic) 24-10, Jr. against Miles Edwards (Mandeville) 22-10, Jr. (DQ)
160
Guaranteed places
• 1st Place – Archbishop Hannan’s Grayson Pennison
• 2nd place – Charlie Yocom of Haughton
• 3rd place – Sam Boulet from Catholic
• 4th place – Parker Fontenot de Basile
• 5th place – Zack Necaise of North Vermillion
• 6th place – Brayden Hebert of Teurlings Catholic
Match for 1st place
• Grayson Pennison (Archbishop Hannan) 27-4, Sr. vs. Charlie Yocom (Haughton) 18-4, Sr. (MD 11-2)
Match for 3rd place
• Sam Boulet (Catholic) 6-1, Jr. against Parker Fontenot (Basile) 19-10, Jr. (7-1 Dec.)
Game for 5th place
• Zack Necaise (North Vermillion) 18-7, Sr. vs. Brayden Hebert (Teurlings Catholic) 26-15, Sr. (Fall 1:23)
170
Guaranteed places
• 1st Place – Archbishop Shaw’s Zalen Wilson
• 2nd place – Tyler Addison from Dutchtown
• 3rd place – John Paul Travasos of Teurlings Catholic
• 4th place – Graham Montet of St. Louis
• 5th place – TyQuan Scott from Rayne
• 6th place – Brendon Earnest of Parkway
Match for 1st place
• Zalen Wilson (Archbishop Shaw) 28-8, Sr. over Tyler Addison (Dutchtown) 12-2, Sr. (MD 13-5)
Match for 3rd place
• John Paul Travasos (Teurlings Catholic) 34-6, Sr. vs. Graham Montet (St. Louis) 21-4, So. (December 6-4)
Game for 5th place
• TyQuan Scott (Rayne) 23-10, Sr. v Brendon Earnest (Parkway) 27-14, Sr. (December 13-10)
182
Guaranteed places
• 1st place – Archbishop Shaw’s Jude Monaco
• 2nd place – Reid Bourgeois of Teurlings Catholic
• 3rd place – Jason O`Dell from Zachary
• 4th place – Kayden Carrier from Rayne
• 5th place – Package Package for single people
• 6th place – Garrett Louvière de Rayne
• 6th place – Kaiden Keller from Dutchtown
Match for 1st place
• Jude Monaco (Archbishop Shaw) 30-1, Sr. v Reid Bourgeois (Teurlings Catholic) 22-4, Sr. (7-2 Dec.)
Match for 3rd place
• Jason O`Dell (Zachary) 15-4, Sr. over Kayden Carrier (Rayne) 30-11, Jr. (Fall 0:36)
Game for 5th place
• Kaiden Keller (Dutchtown) 18-6, Sr. v Garrett Louviere (Rayne) 16-5, Sr. (DFF)
195
Guaranteed places
• 2nd Place – Corey Hyatt of Sulfur
• 2nd place – Eric Levert of Teurlings Catholic
• 3rd place – James Baldwin of Dunham
• 4th place – Cameron Walker from Zachary
• 5th place – Hayden Harms of Dutchtown
• 6th place – Jackson Calderero of Jesuit
Match for 1st place
• This match has not yet been played.
Match for 3rd place
• James Baldwin (Dunham) 7-3, Jr. vs. Cameron Walker (Zachary) 8-4, Sr. (Dec. 4-3)
Game for 5th place
• Hayden Harms (Dutchtown) 33-3, Sr. against Jackson Calderero (Jesuit) 25-12, So. (Fall 2:59)
220
Guaranteed places
• 2nd place – Joël Lanclos of Teurlings Catholique
• 2nd Place – Blayden Laidlaw of Sulfur
• 3rd place – Kristofer Mesloh from Parkway
• 4th Place – Archbishop Shaw’s Chad Gooden Jr.
• 5th place – Garrett Billeaud of North Vermillion
• 6th place – John Simmons III of Northside
Match for 1st place
• This match has not yet been played.
Match for 3rd place
• Kristofer Mesloh (Parkway) 23-4, Jr. vs. Chad Gooden Jr. (Archbishop Shaw) 9-4, Sr. (Fall 2:54)
Game for 5th place
• Garrett Billeaud (North Vermillion) 23-4, Jr. against John Simmons III (Northside) 3-3, Sr. (For.)
285
Guaranteed places
• 2nd place – Spencer Lanosga of the Jesuit
• 2nd place – Ashton Freeman from Zachary
• 3rd place – Tre`Von Williams of Rayne
• 4th place – Anphrony Guillory de Basile
• 5th place – John Simmons Jr. of Northside
• 6th place – Raymond Howard of Archbishop Shaw
Match for 1st place
• This match has not yet been played.
Match for 3rd place
• Tre`Von Williams (Rayne) 33-4, Sr. vs. Anphrony Guillory (Basile) 26-5, Sr. (Dec. 3-2)
Game for 5th place
• John Simmons Jr. (Northside) 5-2, Sr. against Raymond Howard (Archbishop Shaw) 13-7, So. (VG-1 4-3)